Aktualności,  Aktywności,  Krótkie,  Rowery,  Wycieczki,  z psem

Spacer Traktem Napoleońskim (Rokietnica – jezioro Pamiątkowskie)

Mieszkacie w Rokitnicy lub okolicy i chcecie wybrać się na spacer lub rower? Nie ma problemu. Udajcie się Traktem Napoleońskim nad jezioro w Pamiątkowie.

Osoby wybierające się z Rokietnicy, trasę rozpoczynają idąc chodnikiem z kostki brukowej, po minięciu skrzyżowania z ulicą Szamotulską, znika chodnik, pozostaje jedynie droga asfaltowa. Następnie po skrzyżowaniu z ul. Główną, Trakt Napoleoński zamienia się w ulicę Jeziorną, znika asfalt i pozostaje nam nie utwardzona droga. O ile w okresie jesienno-zimowo-wiosennym można tam śmiało jechać rowerem (z wyłączeniem dni po dużych opadach deszczu), o tyle latem odcinki drogi zamieniają się wręcz w pustynię, na której bardzo ciężko przejechać dwuśladem, a także auta potrafią się tam zakopać.

Po obydwu stronach drogi mamy pola. W zależności od pory roku, zmienia się ich krajobraz i czasem jest naprawdę pięknie. Samochody jeżdżą dosyć rzadko, więc jeśli wybierzemy się z psem, można go śmiało puścić ze smyczy. Oczywiście trzeba być czujnym 🙂

Na wysokości Przecławka, czyli około dwóch kilometrów od plaży nad jeziorem Pamiątkowskim, zaczyna się droga asfaltowa o bardzo dobrej nawierzchni, całkiem niedawno zamontowano oświetlenie, a kawałek dalej znajduje się las, w którym także możemy dotrzeć na plaże, co bardzo polecamy. Jest tam spokój, cisza, słychać śpiew ptaków, stukanie dzięciołów i przede wszystkim czuć to leśne powietrze.

Na końcu naszej wycieczki docieramy do jeziora Pamiątkowskiego. Jest to zbiornik rynnowy, dosyć płytki, z równomiernym dnem. Z wyjątkiem niewielkich przerw porośnięty jest trzciną.

Plaża, która jest celem naszej wycieczki, latem jest oblegana przez masę ludzi. Można tam zjeść i wypić. Są także, toalety i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Jeśli ktoś chce więcej spokoju, to przed plażą jest spora połać terenu z trawą, gdzie można zrobić sobie grilla i spokojnie poleżeć.