Aktualności,  Krótkie,  Rowery,  Wycieczki,  z psem

Las i Zalew Radzyny

Chciałoby się rzec, że zima nie odpuszcza. Ale zimy nie ma, a przynajmniej w Wielkopolsce. Ciągłe deszcze i wiatry nie sprzyjają dobremu samopoczuciu i chęci wychodzenia z domu. Natomiast w ostatni weekend nastąpiła mała poprawa, dużo osób wyszło na spacery, rowery, a nawet odpalili grille. Dlatego i my nie omieszkaliśmy skorzystać z ładnej pogody i wybrać się z znane nam miejsce, warte uwagi podczas planowania spaceru. Niech Was nie zmylą zielone liście na drzewach, ponieważ zdjęcia pochodzą z końca września 🙂

Radzyny. Wioska położona niedaleko miejscowości Kaźmierz, tuż przy zalewie Radzyny. Dla chcących udać się na spacer polecamy dojechać autem pod las na końcu ul. Leśnej. Miejsca jest sporo, można bez problemu zaparkować.

Poniżej załączamy mapkę naszej trasy, ale oczywiście każdy indywidualnie może ją sobie zmodyfikować, lub używać za pierwszym razem map google podczas marszu, by wiedzieć gdzie się znajduje.

My zaczęliśmy od końca ul. Leśnej tam gdzie zaczyna się las składający się z borów sosnowych, o dużej wartości przyrodniczej. Następnie kierowaliśmy się cały czas prosto, tak jak widzicie na mapce, do miejsca gdzie kończą się drzewa i zaczynają pola.

Widok po wyjściu z lasu

Można tam pójść dalej polną drogą i dojść do wsi Chlewiska. Zapewne następnym razem się tam wybierzemy, by obejrzeć znajdującą się w niej kapliczkę. My natomiast zawróciliśmy i odbiliśmy w lewo, kierując się do ulicy Szamotulskiej i przecinając ją. W ten sposób naszym oczom ukazał się Zalew Radzyny i jego bogactwo roślinności i ptactwa.

Dalsza nasza trasa biegła w prawo wzdłuż Zalewu. Momentami jest tam szeroka droga, a czasem bardzo wąska ścieżka, więc nie polecamy jej jeśli ktoś by chciał wybrać się tam rowerem szosowym. Jeśli jednak lubicie pokonywać trudny teren to rower górski wskazany.

Po paruset metrach skierowaliśmy się ponownie w prawo , a następnie w górę do drogi asfaltowej i przecięliśmy ją w miejscu, gdzie ulica Szamotulska zamienia się w ulicę Główną. W ten sposób idąc dalej prosto dochodzimy do miejsca rozpoczęcia naszej wycieczki.

Całość trasy to około 8 kilometrów. Cisza, spokój, zapach lasu. To jest to czego było nam trzeba 🙂

Kilka słów o Zalewie. Zbiornik ten powstał w latach 1998 – 2000. Zbudowany został on z wykorzystaniem rzeki Samy, jej naturalnej doliny i dwóch zapór. Posiada powierzchnię 110 ha i 2,88 miliona metrów sześciennych.

Rodzaj aktywności:

Wycieczka piesza bądź rowerowa.

Dystans: 8 km

Polecam!