Aktywności,  Jednodniowe,  Rowery,  Wycieczki,  z psem

Wydmy śródlądowe – Pyzdry

Czy wiedzieliście, że w Wielkopolsce występują wydmy? Można się poczuć jak na plaży, ale zamiast morza obok płynie rzeka Warta. Mowa tu o wydmach śródlądowych znajdujących się nieopodal miejscowości Pyzdry.

Nasza ostatnia wycieczka była jasno zaplanowana – jedziemy do miejscowości Pyzdry aby zobaczyć tamtejszy wspaniały mural, przejść się po mieście, a następnie udać się na wydmy śródlądowe. Niestety (albo stety) nasza ciekawość i kreatywność nie zna granic i wszystko co mijaliśmy po drodze wydawało nam się być ogromnie ciekawe. Pierwszym miejscem, które mijając postanowiliśmy się zatrzymać była miejscowość Miłosław.

Tak tak, to tutaj jest słynny browar. Niestety póki co nie można go zwiedzać, ale mamy plan żeby otworzyć go dla turystów i smakoszy piwa ?

Jadąc od Poznania z stronę Pyzdr zaintrygował nas pałac znajdujący się po prawej stronie w dużym parku. Budynek – niegdyś neorenesansowa willa, obecnie zachował jedynie zewnętrzny klasycystyczny wygląd po spaleniu pałacu przez Niemców podczas II wojny światowej. Dzisiaj w pałacu mieści się Gimnazjum.

Co ciekawsze jednak poniżej pałacyku znajduje się park z ładnymi malutkimi, białymi mostkami wśród drobnych stawów. Ciekawe jak tutaj gimnazjaliści spędzają swoje przerwy w szkole ;P

Dalej biegnie pod górę leśna droga, więc nie omieszkaliśmy się nią przejść. Ku naszemu zdziwieniu na jej końcu znajdowała się krzyż, a cała ta ścieżka licząca około 800 m była częścią drogi Św. Jakuba po Wielkopolsce! Oznaczona dobrze swoimi charakterystycznymi niebieskimi obrazkami z żółtą muszelką.

Zdobywszy wzgórze postanowiliśmy upolować kolejny krzyż w okolicy, dość nieświadomie. Otóż włączyliśmy aplikację geocatching i wyszukaliśmy najbliższego punktu w okolicy. Jego nazwa brzmiała „gdzie jest krzyż” ? Na początku pomyśleliśmy, że to nasz krzyż sprzed chwili ale okazało się, że GPS prowadzi nas w inne miejsc, oddalone około 2 km.

Była to zagadka 2 częściowa. Trzeba było dotrzeć w określone miejsce i tam rozszyfrować kolejne współrzędne. Kiedyś Wam opowiem jak ta przygoda się dla nas skończyła, ale zabawy i śmiechu po pachy ?

Czas naglił więc prędko udaliśmy się w stronę wydm.  

Jeśli chcecie dostać się do nich, nie sugerujcie się proszę mapami google gdyż poprowadzą Was przez Wartę wpław…


Taka sytuacja ?

Polecamy zatem wpisać w nawigację miejscowość Pietrzyków i tam zaparkować samochód albo już na drodze idącej w stronę wydm. Piękna okolica, wydmy robią duże wrażenie, można wziąć kocyk i urządzić mały piknik – oczywiście zachowując po sobie czystość ?