Akcesoria,  Aktualności

Samsung Galaxy Watch Active 2 – recenzja

Witajcie! Dzisiaj przedstawimy Wam nasze wrażenia z używania zegarka Samsung Galaxy Watch Active 2.

Dane techniczne:

– wyświetlacz – 1,4 cala, 360 x 360 pikseli

– procesor – Exynos 9110 taktowany 1,15 GHz

– wbudowana pamięć 4GB

– pamięć RAM 768

– komunikacja – WiFi, Bluetooth 5.0, jest także NFC ale u nas w kraju się nie przyda póki co

– bateria – 340 mAh

Funkcje:

– czujnik tętna, akcelerometr, wodoszczelność, monitor snu, GPS, barometr, EKG (u nas także nie działa)

W opakowaniu z zegarkiem znajdziemy ładowarkę indykcyjną. Do pełnego naładowania potrzeba około dwóch godzin.

Budowa

Rozmiar koperty używanego przez nas zegarka wynosi 44mm, jest ona okrągła, tak samo jak i ekran. Szkło ochronne ma zaokrąglone krawędzie na całym przednim panelu i metalową obudowę. Z lewej strony zegarek nie posiada przycisków, a z prawej znajdują się dwa przyciski fizyczne. Górny tzw. back key służy do powrotu do poprzedniego ekranu, a dolny tzw. home key służy do włączania/wyłączania zegarka i powrotu do głównego ekranu jednym kliknięciem. W widocznych po bokach otworkach wbudowane są:  z lewej strony głośnik, z prawej strony mikrofon, od spodu czujnik pulsu i otwór kompensacji ciśnienia, antena NFC, u góry czujnik ciśnienia atmosferycznego.

Pasek zegarka nie posiada tzw. szlufki tylko chowa się pod spód zaraz za zapięciem. Spotkaliśmy się z opiniami, że to nie jest dobre rozwiązanie bo pogrubia, ale według nas to świetna sprawa, ponieważ nie musimy się martwić by trafić w szlufkę lub czy nie przesunie się ona i pasek będzie odstawał.

Wyświetlacz to AMOLED o wielkości 1.4 cala i rozdzielczości 360×360. Jakość obrazu jest bardzo ładna, a jasność odpowiednia. My obecnie mamy ją ustawioną na 5 w 10 stopniowej skali. Tak samo ustawiliśmy dźwięki. Ale to oczywiście indywidualna kwestia.

Działanie

Zegarek działa całkiem szybko, przechodzenie między ekranami pozbawione jest jakichkolwiek lagów. Jedynie uruchamianie niektórych aplikacji pozostawia trochę do życzenia, ale tyczy się to tylko kilku, które trzeba zainstalować samemu z Galaxy Store, jak np. Endomondo.

Jeśli chodzi działanie czujników to według nas krokomierz działa rewelacyjnie, czego nie można powiedzieć o GPS. O ile w apliakcji Samsung Health sygnał łapie w dosłownie 3 sekundy, to sam zapis na mapie już nie jest idealny, jak widać na zdjęciach. Ale tragedii nie ma ?

Ciśnieniomierz działa i póki co więcej powiedzieć o nim nie możemy bo nie mieliśmy innego urządzenia dla porównania.

Przeciągając palcem od góry tarczy w dół wyjeżdża nam belka na której, mamy podobne ustawienia jak w telefonie, a mianowicie: tryb samolotowy, wyciszenie zegarka, jasność, głośność dźwięku, GPS, latarka, oszczędzanie baterii, WiFi czy połączenie ze słuchawkami bezprzewodowymi.

Apliakcje

Dostęp do aplikacji mamy na ekranach, które możemy przesuwać palcem i wybrać dotykowo odpowiednią z nich lub jeżdżąc palcem na krawędzi ekranu, co działa jakbyśmy mieli zamontowany tam okrągły pierścień. Nam to średnio przypadło do gustu i praktycznie tego nie używamy.

Do wybory mamy ostatnie połączenia, kontakty, Bixby, Samsung Health, pogoda, Galaxy Store, ustawienia, budzik, kalendarz, przypominacz, odtwarzacz muzyki, galeria, aplikację do znajdowania telefonu, zegar światowy, minutnik, stoper. My dodatkowo doinstalowaliśmy aplikację do zakupów Listonic. Jest to aplikacja do tworzenia listy z zakupami i odhaczania ich po kolei gdy już jesteśmy w sklepie. Do tego grupuje ona produkty alfabetycznie i według kategorii, czyli osobno mięsa, nabiał, warzywa itp. Jedynym minusem jest, że jeśli listę stworzymy w telefonie, to trzeba uruchomić ją najpierw w nim, potem możemy telefon już wygasić i włączyć w zegarku.

Kolejną zainstalowaną przez nas aplikacją jest Endomondo, niestety u nas nie może złapać sygnału GPS, czyli jest praktycznie nie używalna. Na szczęście z aplikacji Samsung Health możemy bez problemu wyeksportować plik GPX, który następnie na endomondo.com dodajemy do naszych treningów.

Gdy już jesteśmy przy Samsung Health to warto wspomnieć, że aplikacja mierzy nam ilość kroków, puls, spalone kalorie, liczbę pięter, czas snu, stres. Możemy także włączyć w niej trening taki jak spacer, bieganie, jazda na rowerze, pływanie w basenie i na zewnątrz, piesze wycieczki, bieżnia, rower, orbitrek, trening obwodowy. Po zakończeniu aktywności mamy dostęp do szeregu statystyk. W SH możemy także dodawać znajomych i uczestniczyć w stworzonych przez siebie wyzwaniach, których celem jest zdobycie określonej liczby kroków w określonym czasie.

Warto wspomnieć o wymienionej wyżej aplikacji kalendarz. Jest ona bardzo przydatna, by szybko z poziomu zegarka zobaczyć co i kiedy mamy zaplanowane. Aby dodać dane wydarzenie, trzeba na telefonie mieć zainstalowaną fabryczną aplikację kalendarz, w niej dodajemy wydarzenia a następnie pojawiają się one w zegarku. Aplikacja w telefonie jest potrzebna aby dodawać wydarzenia np. za pomocą kalendarza google. Taką własnie zależność zauważyliśmy.

Niestety w sklepie nie ma zbyt wielu ciekawych aplikacji. Możecie wgrać jeszcze mapy Here We Go, kalkulator, Spotify, Uber, Outlook. Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe i przydatne napiszcie nam o tym w komentarzach.

Powiadomienia

No i przyszła pora na bardzo przydatną rzecz w tym smartwatchu, czyli powiadomienia. Na zegarku można odczytywać i odpowiadać na wiadomości SMS,  Messenger, Whatsapp, maile z Gmail i Outlook. Niestety z poziomu zegarka nie wejdziemy w listę kontaktów Messengera czy Whatsappa i nie stworzymy wiadomości. Możemy tak zrobić tylko w przypadku SMS.
Odpowiadać możemy głosowo, ale tylko w języku angielskim. Pisać możemy za pomocą znaków, lub klawiaturki, wysyłać gotowe treści i emot ikony. Niestety w wiadomościach nie widać zdjęć, a przynajmniej w naszym przypadku. Jedna z ostatnich aktualizacji miała to poprawić, ale u nas nadal nie działa.
Dzięki wbudowanemu głośnikowi i mikrofonowi możemy rozmawiać przez zegarek, co w niektórych sytuacjach może być naprawdę bardzo przydatne.

Aktualne ceny testowanego modelu możecie sprawdzić tutaj.

Nasza ocena: 7/10

Jeśli macie pytania lub o czymś zapomnieliśmy w tekście wspomnieć to napiszcie nam w komentarzach.