Aktualności,  Jednodniowe,  Krótkie

Ostrów Lednicki-Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy

Jesteście miłośnikami natury i jednocześnie fascynujecie się historią? My tak, więc jeżeli wy również to mamy dla Was świetny pomysł na spędzenie weekendu.

W okolicach Lednogóry i Dziekanowic znajduje się jezioro Lednica, a w pobliżu Wielkopolski Park Etnograficzny, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Mały Skansen oraz Ostrów Lednicki.

A więc zaczynamy!

Naszym celem na początek był Mały Skansen – Ostrów Lednicki. Zatrzymaliśmy się na płatnym parkingu (5zł za cały dzień) w Dziekanowicach na ul. Dziekanowickiej 34.

Przy kasie okazało się, że czwartki są dniem bezpłatnym co było dla nas miłym zaskoczeniem. Mimo wszystko bilety nie są drogie, ponieważ standardowo ulgowy kosztuje 7 zł, a normalny 10 zł.

Od razu udaliśmy się na prom aby dotrzeć na wyspę. Dla niektórych może niejasna być nazwa tego miejsca jako Ostrów Lednicki.  Otóż ostrów oznacza wyspę otoczoną ramionami cieku, w tym przypadku Jeziora Lednickiego. Prom odpływa co 30 min także nie trzeba długo czekać, a w międzyczasie warto zwrócić uwagę na krajobraz – nas osobiście zachwycił.

Po dopłynięciu na wyspę udajemy się ścieżką, która prowadzi nas płynnie do każdego z obiektów. Na wyspie znajdują się pozostałości grodu powstałego pod koniec IX wieku, ruiny palatium, kościoła oraz kaplicy, w której odkryto pozostałości basenów chrzcielnych. Historycy uważają, że mogą one wskazywać na prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I. W głównej części kościoła znajdują się również dwa nagrobki.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są makiety, które przedstawiają jak gród wyglądał w tamtym okresie.

Na terenie muzeum znajduje się również Mały Skansen oraz przepiękny wiatrak.

Co dalej?

Jeżeli już zwiedziliście tę część muzeum to na pewno jesteście głodni, i z tym nie będzie żadnego problemu. gdyż tuż obok znajduje się Karczma. Niestety nie powiemy wam czy jest smacznie, bo nie zagościliśmy tam, ale z chęcią dowiemy się tego od was w komentarzach J

Aby wycieczka była pełna, warto mimo wszystko udać się na teren wokół karczmy – jest to duża przestrzeń gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci, urocza „chatka baba jagi”, drewniana huśtawka z widokiem na jezioro oraz coś co nam się bardzo spodobało – mała zagroda dla zwierząt. Dla chętnych na terenie karczmy można również wynająć klimatyczne domki.

Ale to nie koniec!
Następnie udaliśmy się dosłownie 2 km dalej na południe, (wciąż obszar Dziekanowic) gdzie znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny, który również jest odziałem Muzeum Pierwszych Piastów.

W Parku jest przepięknie.  Jest tam dużo zieleni, kilka hektarów spacerowej przestrzeni na której znajdziemy historyczny rozkład XIX-wiecznej osady. Przeniesiono tutaj z różnych części Wielkopolski około 60 obiektów, które tworzą spójną całość. Można wejść do domów i podziwiać wnętrza, a także meble z tamtych czasów, przyrządy rolnicze i wiele innych. Dodatkowo na terenie skansenu można zagrać w bezobsługową grę terenową tzw. Questy, o których niebawem napiszemy osobny artykuł.

Muzeum Pierwszych Piastów posiada jeszcze 2 oddziały:

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu oraz Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybnie. Oba obiekty z tego co się orientuję są również bardzo ciekawe, jednakże pozostawimy je na kolejną wycieczkę ?

Podsumowując Dziekanowice i okolice  to świetne miejsce dla osób które lubią historię, ale co dla nas równie istotne, że  w otoczeniu takiej przyrody po prostu odpoczywa się psychicznie. Idealne na jednodniowy wypad J A więc na co czekacie?

Przydatne informacje na temat godzin otwarcia wszystkich 4 obiektów należących do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz cennik biletów znajdziecie tutaj:

http://lednicamuzeum.pl/strona,godziny-otwarcia.html

Bonus informacyjny:

Parking: 5 zł

W czwartki wejście darmowe.