Aktualności,  Aktywności,  Weekendowe,  Wycieczki

Wieże Widokowe Wielkopolski

Idealne na romantyczne spotkania bądź nocne eskapady. 😉 Są wysokie lub niskie, zazwyczaj drewniane, zawsze usytuowane w ciekawych miejscach. Mowa tu o wieżach widokowych. Są czynne całą dobę. Wszystkie mają bardzo podobną do siebie konstrukcję naturalnie wkomponowującą się w krajobraz. W Wielkopolsce naliczyliśmy ich aż 14!

Mogą stanowić główny cel podróży bądź atrakcją podczas dłuższych wycieczek. Wstęp na wszystkie wieże jest bezpłatny i całodobowy.

 Poniżej lista wież oraz kilka podstawowych informacji o każdej z nich.

 1. POZNAŃ SZACHTY Wieża widokowa w Poznaniu na Szachtach, czyli usytuowana nad zespołem glinianek na Świerczewie. Wieża ma 25 m wysokości, 120 stopni i wykonana jest z metalu oraz desek kompozytowych. Z daleka wygląda jak drewniana konstrukcja. W ostatnim czasie stanowi jedno z ciekawszych miejsc spacerowych poznaniaków., ponieważ 

Do wieży widokowej można dotrzeć ścieżką spacerową od ul. Leszczyńskiej i od ul. Wykop.

 1. MOSINA POŻEGOWO – Wieżę wybudowano w 2011 r. w Pożegowie na terenie tzw. Glinianek. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również wiaty biwakowe. Przy ładnej pogodzie z wieży roztacza się piękny widok na Wielkopolski Park Narodowy, a nawet na Poznań. Dojazd do punktu widokowego ułatwi załączona mapka.
  https://regionwielkopolska.pl/wp-content/uploads/2020/02/mapka_dojazdu_do_wiezy_widokowej.jpg
 1. BOBROWY SZLAK – CZMONIEC. O bobrowym szlaku już pisaliśmy TUTAJ. Wieża znajduje się nieopodal parkingu roztacza się z niej piękny widok na nadwarciańskie tereny. Drewniana konstrukcja ma wysokość 15 m. Sprytnie ukryta została również w okolicy skrytka geocatching. 
 1. TRZCIELIŃSKIE BAGNO – Wieża ta znajduje się w na granicy Gminy Stęszew i Dopiewa, nieopodal miejscowości Trzcielin. Powstała typowo jako wieża ornitologiczna, aby móc oglądać różne gatunki ptaków wodno-błotnych zasiedlające pobliskie bagna. Widok jest bardzo ładny, ale to co przykuwa największą uwagę to odgłosy jakie wydają ptaki. Na wieży znajduje się sporo tabliczek informacyjnych dotyczących właśnie tych zwierząt. Aby dojechać do wieży należy zatrzymać się na parkingu (52.30658271412976, 16.659008269820827), który znajduje się kilkaset metrów od konstrukcji.
 1. ŚWIĘTNO Wieża widokowa w Świętnie k. Wolsztyna położona ok. 80 km na południowy zachód od Poznania. Zrobiło się o niej głośno po “wakacyjnych poczynaniach” pewnej pary, zarejestrowanych przez monitoring z wieży. 😉 Wieża ma wysokość 29 m, znajduje się na Wzgórzu Kaplicznym, a zatem będąc na platformie widokowej wieży znajdujemy się na na wysokość blisko 114 m.n.p.m.Stamtąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków spośród wszystkich wież w Wielkopolsce. Przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Karkonosze.
 1. Wieża Widokowa w Dominicach. Znajduje się nad Jeziorem Dominickim koło Boszkowa – słynnej miejscowości letniskowej 😉 Ma zaledwie 8 m wysokości, wykonana jest z drewna, a z jej tarasu można podziwiać fragmenty Przemęckiego Parku Krajobrazowego.
 1. SIEKOWO – Wieża Winnica To najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce. Ma 30 m wysokości i z jej platformy, przy dobrej pogodzie, widać nawet obiekty położone w odległości 50-70 km. 
 1. Wieża widokowa w Krotoszynie – wybudowano ją w 2019 roku. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Ceglarskiej, Bractwa Kurkowego i Świętokrzyskiej. Wieża jest 5-cio piętrową konstrukcją wykonaną z metalu i ma 15 m wysokoś. NA platformie obserwacyjnej zamontowana jest luneta, dzięki której można podziwiać obszar Natura 2000, a w nim głównie ptaki.
 1. Wieża Widokowa Trzcieliny (51.574138,17.790877) jest to malutka wieża obserwacyjna, drewniana. Znajduje się na północ od Ostrowa Wielkopolskiego nad stawem Trzcielin. Można z niej podziwiać część stawów Przygodzkich leżących na terenie parku krajobrazowego „Dolina Baryczy” (objętych obszarem Natura 2000) „Dolina Baryczy” oraz leśnego kompleksu promocyjnego „Lasy Rychtalskie”. Kiedyś przez Trzcielin przepływała rzeka Barycz.
 1. Wieża Widokowa na Złotej Górze – Na Złotej Górze, w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, wybudowano w 2014 roku wieżę widokową o wysokości niecałe 30 m. Konstrukcja z drewna daglezjowego posiada 140 stopni, po których można wspiąć się na platformę widokową. Z niej możemy zobaczyć przepiękny krajobraz Złotogórskiego Obszaru Chronionego/
 1. Wieża widokowa PAPROTNIA Wieża widokowa w Paprotni znajduje się na wzniesieniu o wysokości ok 118 m n.p.m. Została zbudowana w 2015 roku. Znajduje się w gminie Krzymów (Wrzosowa, 62-513 Paprotnia) i można z niej podziwiać panoramę powiatu oraz miasto Konin. Wieża ma około 18 m wysokości i zbudowano ją ze stali oraz drewna.
  http://krzymow.pl/krzymow.php/a,370,b,369/Wieza-widokowa-w-Paprotni
 1. Natura 2000 Dolina Małej Wełny – Wieża widokowa, a dokładniej niewielka, drewniana platforma widokowa wyglądająca jak ambonka, znajduje się pod miejscowością Kiszkowo. (Taras Widokowy, 62-280 Kiszkowo). Została wybudowana by móc w spokoju  obserwować liczne ptactwo zamieszkujące stawy, które są najcenniejszym fragmentem obszaru Natura 2000 Dolina Małej Wełny.
 1. Wał Wydartowski – 13 m – Punkt widokowy „Duszno” Wał Wydartowski to najwyższe wzniesienie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest on wzgórzem morenowym o wysokości 167 m n.p.m. położonym nieopodal Trzemeszna. Znajduje się na nim drewniana wieża o wysokości 13 m. Przy odpowiednich warunkach pogodowych można dojrzeć stąd m.in. Gniezno, cementownia w Barcinie (wieża),  kominy elektrowni w Koninie (50 km), 

Mogilno, a także kopułę bazyliki w Starym Licheniu (55 km).

 1. Zgierzynieckie Uroczysko – W okolicach miejscowości (64-310) Lwówek znajduje się postawiona w 2014 wieża widokowa. Rozciąga się z niej piękny widok na nieckę Jeziora Zgierzynieckiego, które jest siedliskiem ptaków wodno-błotnych i został objęty ochroną programem Natura 2000.

Każda wieża, czy mniejsza czy większa, ma w sobie urok i pozostawia po sobie miłe wspomnienia. Bywa, że samo wejście na wieżę bądź widok z niej powoduje szybsze bicie serca, a czasem sama droga do wieży może być przygodą. Zatem nie siedźcie w domu, lecz wyjdźcie na świeża powietrze i UAKTYWNIAJCIE SIĘ kochani!