Aktualności,  Aktywności,  Jednodniowe,  Wycieczki

Zamek w Gołuchowie i okolice

Kto ma ochotę na dłuższą wycieczkę? Jeśli dodatkowo lubicie zwierzęta to ta propozycja jest strzałem w dziesiątkę!

Pierwszym a zarazem głównym celem naszej podróży jest zamek w Gołuchowie, który stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Sam zamek jest piękną budowlą powstałą w połowie XVI wieku. Jednka to co nalepsze w tej lokalizacji to park – arboretum otaczające zamek, o powierzchni 158 ha. Znajduje się tam wiele drzew i roślin, często są to rzadkie oraz egzotyczne okazy. W parku wytyczonych jest kilka ścieżek i jedna z nich biegnie do Pokazowej Zagrody Zwierząt. Powstała w 1977 roku aby rozwijać się w zakresie hodowli oraz ochrony żubrów w Polsce. Obok żubrów w zagrodzie żyją koniki polskie, daniele i dziki. Pokazowa Zagroda Zwierząt jest czynna codziennie od świtu do zmierzchu, bezpłatnie. 

Więcej informacji na temat zamku znajdziecie pod linkiem Muzeum Narodowego w Poznaniu:

Po dłuuugim spacerze postanowiliśmy udać się nieopodal by zobaczyć… głaz św. Jadwigi. Jest on owiany licznymi legendami (https://goluchow.pl/cms/1892/kamien_sw_jadwigi), jednka nam najbardziej przypadła do gustu ta, która mówi, że diabeł miał cisnąć kamień na Kalisz, jednakże był on tak ciężki, że diabeł nie miał sił i porzucił go w lesie 😉

Dlaczego głaz Św. Jadwigi jest atrakcją? Otóż ten “mały” kamień 😉 waży 200 ton, jego obwód wynosi 22 m, jest długi na 8,5 m i ma wysokość 3,5 m dzięki czemu zyskuje miano największego głazu narzutowego w Wielkopolsce. Tym samym uplasował się na szóstym miejscu w Polsce. Wykonany jest z różowego granitu i przywędrował w okolice Gołuchowa za sprawą lądolodu skandynawskiego w epoce plejstocenu. 

Ostatnim punktem naszej podróży był Zamek Gutów a dokładniej znajdująca się tam zagroda dla zwierząt. Podobno trafiają do niej zwierzęta z cyrku, które mocno ucierpiały, są chore, i właśnie w tym miejscu dochodzą do zdrowia. Jeśli gospodarz Wam pozwoli możecie się przejść po posiadłości, na której znajduje się klatka z tygrysami, a także zagroda z wielbłądami, lamą czy kangurami. 🙂 Dodatkowo na miejscu znajduje się również stadnina koni, więc myślę, że każdy znajdzie tutaj swojego ulubionego zwierzaka. 🙂

Podsumowując była to naprawdę urocza wycieczka, podczas której mieliśmy przyjemność obcować z naturą ożywioną i nieożywioną. Spacerowaliśmy wśród natury, obserwowaliśmy różne zwierzęta, zjedliśmy pyszne jedzenie, a nawet debatowaliśmy z pracownikami parku.

Uaktywniajcie się i ruszajcie poznawać Wielkopolskę razem z nami! 🙂

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Cała wycieczka, jadąc z Poznania zajęła nam około 10 h: 

  • 3,5 h na dojazdy, 
  • 3h w parku i zagrodzie – nie zwiedzaliśmy zamku w środku
  • 1h na ciepły posiłek w restauracji nieopodal Zamku
  • ok. 45 min spacer do głazu Św. Jadwigi
  • ok. 45 min spacer po posiadłości w Gutowie

Współrzędne Zamku w Gołuchowie:

  • parking: 51.85057991905919, 17.93001618764494
  • parkingów przy Zamku jest kilka, na google maps znajdziecie ich aż 5.
  • współrzędne miejsca, gdzie zaparkowaliśmy aby dojść do głazu Św. Jadwigi: 51.81605514030011, 17.94746320759325
  • współrzędne miejsca z tygrysami: 51.75442568903766, 17.88124200948015