Aktualności,  Krótkie,  Wycieczki

Dęby Rogalińskie

To wycieczka na około 50-60 km w zależności od tego z jakiego miejsca startujemy. Za początek obraliśmy Rondo Starołęka, a koniec Rondo Hetmańska/Dolna Wilda. Pierwsze 8 km to asfalt – częściowo trasą rowerową, częściowo ulicą przez Czapury aż do Wiórku, gdzie zjeżdżaliśmy ku Dolinie Warty. Tam zaczyna się przygoda. 😉 Jeśli jest okres suchy wówczas w wielu momentach ścieżka jest piaszczysta, ale to tylko dodaje atrakcyjności do jazdy. 

Do miejscowości Rogalinek podążaliśmy urodziwą trasą wzdłuż meandrującej Warty. W Rogalinku obraliśmy drogę wałem aż na Łęgi Rogalińskie – potężne łąki porośnięte słynnymi dębami. Są to idealne tereny na zrobienie sobie przerwy, a nawet dłuższego pikniku. Podmokły teren sprawia, że wieczorami i o świcie często pojawiają się mgły, które dodatkowo nadają bajkowego klimatu, a dęby z daleka przypominają swego rodzaju… potwory!. 😉

Rezerwat Dęby Rogalińskie powstał w 1997 roku. Znajduje się tu ponad 1400 okazów dębów szypułkowych o obwodzie ponad 2m! Z nich, corocznie tworzy się sadzonki do odbudowy pierwotnych lasów. 

Nieopodal znajduje się Pałac Raczyńskich, gdzie w urokliwej scenerii rosną najbardziej znane 3 dęby – Lech, Czech i Rus. Zapewne większość z Was kojarzy je z legendy. 

Sam Pałac również stanowi cel naszej podróży – jest to piękną symetryczna rezydencja zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku jako rodowa siedzibę Kazimierza Raczyńskiego. Jest otwarta do zwiedzania codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10:00-16:00.

https://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/zwiedzanie-godziny-otwarcia

My zbieramy manatki i lecimy dalej. Mostem w Rogalinku przedzieramy się na drugą stronę Warty i kierujemy się w stronę Puszczykowa. Lecimy już do Poznania Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, który oznaczony jest za pomocą błękitnych znaków z charakterystycznym rowerkiem. Po drodze trasa gwarantuje nam przepiękne widoki na Wartę, która osiaga w tym odcinku ponad 50 m szerokości. 

Podsumowując, większa część trasy to tereny typowo MTB, jednakże aby zamknąc się w 50 km musieliśmy również pojechać odcinki drogami asfaltowymi. Trasa wzdłuż Warty oferuje nam piękny krajobraz, ciekawe ścieżki, zdarzają się powalone drzewa, a nawet małe dziczki! Ahoj przygodo!

Zdjęcia robione z wycieczki letniej oraz zimowej.